Emulacja NESa, Pegasusa – czyli jak uruchomić ulubione klasyki na PC

Uwaga! Emulacja konsol jest legalna, pod warunkiem, iż posiadamy legalną, zakupioną kopię gry w domu! 

Commons.Wikimedia.com Autor: Evan-Amos

flickr, William Warby

Wiele osób w Polsce pamięta popularne, żółte kartridże z grami na Pegasusa, czyli konsolkę często nazywaną „Grą telewizyjną”. Pegasus był jednak polską podróbką japońskiej konsoli – Famicoma, znanego w Europie i USA jako NES [Nintendo Entertaiment System]. Najczęściej wyglądał on tak:

commons.wikimedia.org , Nzeemin

Fani tej konsolki pamiętają zapewne więc gry typu Super Mario Bros, Contrę czy Battle City. Jednak teraz ciężko zakupić konsolkę. Na Allegro większość z nich jest marnej jakości, z łatwopalnymi zasilaczami. Te „oryginalne podróbki” czyli Pegasusy, znane w Rosji jako Dendy kosztują teraz w sieci wiele – nawet 300-400zł za sztukę z pełnym wyposażeniem. Oryginalne Famicomy i NESy też trzymają się ceny. Więc albo trzeba wydać wiele pieniędzy, albo zafundować sobie gwarantowany pożar w domu, albo…

Emulacja NESa, Famicoma, Pegasusa i konsol im podobnych

Emulacja tych konsol jest naprawdę łatwa. Praktycznie każdy komputer, czy nowoczesny smartfon o minimum Androidzie 2.3 i 512MB RAMu sobie z tym poradzi. Na Androida polecam aplikację NES-FC Lite, będąca dobrym emulatorem nawet na słabszym sprzęcie. Emulację omówię na przykładzie pecetowego emulatora Nestopii, którą możecie pobrać z oficjalnej strony. Oprócz emulatora potrzebujemy gier w formacie .nes. Do pobierania romów polecam stronkę CoolRom.

Pobraliśmy więc aplikację, i grę. Co dalej? Praktycznie od razu możemy zacząć grę. Warto jednak wykonać kilka ustawień dla wygodnej gry. W menu OPTIONS -> Input możemy zmienić sterowanie – nawet do 4 padów. W VIEW-> Screen Size możemy ustawić sobie optymalne ustawienia proporcji i wielkości ekranu. Nie polecam grać na pełnym ekranie – obraz jest rozciągany do pełnej rozdzielczości, co przy ekranach 16:9 oraz 16:10 może utrudniać granie.

Aby rozpocząć grę wybieramy opcję FILE -> Open i wskazujemy nasz plik .nes. Jeżeli gra współpracuje z emulatorem to powinien prawie natychmiastowo pojawić się ekran gry.

Gdy miejsca brak…

Czasami bywa tak, że brakuje nam miejsca nawet na te malutkie gierki. Albo chcemy zagrać sobie na sprzęcie, gdzie nie mamy dostępu do instalowania aplikacji. Wtedy może pomóc nam emulacja gier online. Serwis działający w języku polskim – NESbox  pozwala na dość płynną emulację gier. Jednak tam utrudnieniem może być lag – przy wolniejszych połączeniach sieciowych może się okazać, że gra jest niegrywalna.

Dla fanów retro

Dla fanów retro polecam pad firmy RetroLink, będący dobrym odwzorowaniem klasycznego pada dla PC. Pad tej firmy, w przeciwieństwie do wielu chińskich podróbek jest dobrej jakości, z wsparciem. Praktycznie nigdy z padami tej firmy nie miałem problemów.

Wygląda on identycznie do orginalnego, da się go znaleźć szukając RETROLINK NES USB CONTROLLER na Amazonie za ok. 11 dolarów.

Evan-Amos, commons.wikimedia.org

 

1 Komentarz

    Napisz komentarz